Hosting Nedir? Ne Amaçlı Kullanılır?

Türkçede barındırma anlamına gelen hosting bir web sitesi için zorunluluktur.Web sitenizin internet üzerindeki fiziksel konumu, bilgileri, görüntüleri, videoları ve web sitenizi içeren diğer tüm içerikleri barındıran çevrimiçi bir depolama alanıdır.

 

Hosting hizmetini kısaca bir örnekle tanımlamak gerekirse bir bakkalınızın olduğunu varsayarsak, ürünlerinizi bakkalınızın içinde koyduğunuz yer olarak düşünebilirsiniz.

 

Hosting paketlerinde seçim yapılırken genellikle sunucuya tahsis ettiğiniz disk alanı ve sunucuya erişmek için ihtiyaç duyduğunuz veri aktarımı (bandwith) olarak seçim yapılır.

 

Örneğin, web sitenizde indirilecek dosyalar gibi çok fazla müşteri etkileşimi sağlayacak bilgiler varsa sunucuya sık sık erişirsiniz ve web sitesine, rahat bir şekilde okunabilir metin koyan birinden daha fazla veri aktarımı (bandwith) miktarına ihtiyaç duyarsınız.

 

Web siteniz içerik miktarı ve kullandığı dosya boyutlarına (örn: fotoğraflar, videolar , PDF dosyaları vb.) görede barındırma için daha fazla disk alanına ihtiyaç duyacaktır.

 

Hosting hizmeti sağlayıcıları, web sitenizle ilişkili verilerin bulunduğu sunucunun güvenliğini sağlar ve web sitenizi internet'e bağlayan teknolojiyi de yönetir.

  • 0 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

VPS Nedir? VPS' in Artıları Nelerdir?

Sunucu, web siteniz için gereken dosyaları ve veritabanlarını depoladığı bilgisayarlardır....